O susedských vzťahoch

Susedia,

opakovane počúvam o problematických susedských vzťahoch. Každý má mnoho dôvodov ohovárať suseda, a každý si stráži hlavne svoje pohodlie. Jednému vadia dupajúce deti, druhému krik, tretiemu hlasná hudba, štvrtému zápach, piatemu búchajúce dvere, šiestemu veľa svetla, siedmemu málo svetla. Každý si môže nájsť zámienku nadávať, ale niekedy jednoducho má význam postaviť sa spred televízora, a ísť spraviť niečo aj pre ostatných.

Bohužiaľ, nemám zákonnú kompetenciu vstupovať do susedských vzťahov, ani nebudem nikoho chodiť kopať do zadku, ale upozorňujem vás, že:

1) ktorýkoľvek z obyvateľov má právo vymáhať dodržiavanie nočného kľudu (pred 6.00 ráno a po 22.00 večer) políciou,

2) ja osobne alebo moja manželka budeme okamžite kontaktovať políciu v prípade, že sa dozvieme o akejkoľvek forme domáceho násilia v našom dome – nezáleží, či tu bude niekto po inom pravidelne vrieskať, hádzať taniere, alebo ho fyzicky napádať, a je rovnako jedno, či to bude v spoločných priestoroch, alebo za vašimi vchodovými dverami.

Zároveň si, prosím, uvedomte, že malé deti pištia a dupú, a ťažko s tým niečo spraviť. Že starší ľudia chodia po schodoch pomalšie, a rovnako s tým ťažko niečo spraviť. Že kočík je prednejší ako polička na letáky. Že hlasné púšťanie hudby je obťažujúce prinajmenšom rovnako ako neustále frfľanie na to, čo je u nás zle, alebo čo sa nedá. Že zápach z vášho bytu môže obťažovať tých, ktorí bývajú okolo vás. Že mnoho ľudí chce žiť a tráviť čas aj v spoločných priestoroch domu a vo verejnom priestore okolo domu.

Svet sa mení, Slovensko sa mení, Bratislava, Karlova Ves, a aj náš dom sa mení – či sa vám to páči, alebo nie. Skúste v tom vidieť aj to pozitívne, dobrého tu totiž pribúda.

Milujme sa a pomáhajme si! 🙂

(Visited 55 times, 1 visits today)